Vds Satın al

VDS Satın Al

Bir sunucunun belli başlı yazılımlar ve programlar kullanılarak bölünmesi adı altında iki işlem bulunur; VPS ve VDS. VPS ve VDS birbirlerinden farklı işlemlerdir. Benzer yöntemler ile oluşturulurlar fakat farklılıkları bulunmaktadır. Bir sunucunun bölünmesi sonucu, ana sunucuyla aynı özelliğe sahip pek çok küçük sunucu elde edilir. Bu bölünme işleminin farklı yollarla gerçekleştirilmesi ile, ana sunucudan farklı özelliklere sahip sunucular elde edilmesi durumu da görülebilmektedir.

VDS Nedir?

Web siteniz popülerleştikçe kullanıcı trafiğine açık hale gelir. Ziyaretçi sayınızın artmasıyla sahip olduğunuz hosting paketi niteliğini yitirebilir. Bunun için de VDS kullanılır. VDSler (Virtual Dedicated Server) sunucunuzun donanımsal olarak bölünmesi ile oluşur. Bu işlemin ardından oluşan VDSler istedikleri işletim sistemini kullanabilir. Ana sunucudan oluşturulan bu VDSlerin herhangi birinde bir problem meydana gelmesi durumunda, bundan diğer VDSler etkilenmeyecektir.

VDS Ne İşe Yarar?

VDSlerin tercih edilmesinin temel nedeni internet sitenizin, kişi trafiğini düzenlemektir. Bu sayede sitenize girişte ve eylem gerçekleştirmede, kullanıcılar problem yaşamaz ve sisteminiz aralıksız olarak işlemeye devam eder. VDS sunucular kendilerine verilen kaynağın tamamını kullanarak, yüksek performanslı bir şekilde çalışırlar. Bu da sunucunuz diğer sitelere nazaran çok daha üstün olmasını sağlar.

VDS’nin VPS’den Farkı Nedir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

VDS ve VPS sunucularının oldukça büyük farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklar şu şekilde sıralanabilir;

  • VPS kullandığınız takdirde sunucu üzerine işletim sistemi kuramazsınız ve erişim imkanlarınız kısıtlıdır. Ancak bir VDS kullanıcısının, sunucu üzerinde mutlak hakimiyeti vardır.
  • VPS, CPU ya da RAM gibi kaynakları sunamaz. Buna nazaran VDS, CPU ve RAM benzeri kaynaklara garanti verebilir.
  • VPSler, VDSlere nazaran daha az kişiye ulaşabilmektedir.
  • VPS’te 1 işlemci çekirdeği atayabilirsiniz; atadığınız çekirdek tüm VPS sunucularınız arasında paylaştırılır. Çekirdeğiniz 4000 Mhz hızına sahip olabilir ancak tüm sunucular bu çekirdeği kullanacaktır. VDS’te ise çekirdek hızını 2000 Mhz gibi bir değere sabitleyebilme imkanına sahipsiniz.

Yukarıdaki karşılaştırma sonucu kolaylıkla söylenebilir ki; VDS kullanıcıları, VPS kullanıcılarından daha fazla özelliğe erişebilmekte ve kullanabilmektedirler. Ayrıca VDS, kullanıcısına herhangi bir gecikme yaşatmadığı için, en çok tercih edilen sunucu türüdür.

VDS Nasıl Alınır? Fiyatları Nelerdir?

VDS, sunduğu özellikler ile de birlikte, VPS’ten makul miktarda daha pahalıdır. Eğer sitenizde çok fazla trafiğe maruz kalmıyorsanız VPS sizin için en ideal olan sistem olacaktır. Ancak daha ciddi bir işe ve kullanıcı trafiğine sahipseniz, VDS’yi tercih etmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinde, bedava VDS adı altında ne elde edeceğiniz belirsizdir; böyle ilanlara itibar etmeyiniz.

Güvenilir bir VDS sitesinden, belli başlı ücretler ile sunucunuzu edinebilirsiniz. Fiyatlar siteden siteye değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden ücret adı altında net bir şey söylemek imkansızdır. Google’a vds satın al yazarak karşınıza çıkan siteler arasından karşılaştırma yapıp, kendinize en uygun bulduğunuz VDS’i, aylık ücret ödeyerek kiralamak, en iyi seçeneğiniz olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir